Teplovzdušný balón: Ako to, že balón letí?

Rozmýšľate nad vyhliadkovým letom balónom a radi by ste vedeli, na akom princípe funguje teplovzdušný balón a lietanie sním ešte predtým, než sa vydáte do výšin? Čo všetko stojí za jeho vznikom? Než začneme s vysvetľovaním, dovoľte nám vás preniesť viac ako 200 rokov do minulosti.

Aký bol prvý let balónom

Za vynálezcov balóna sú označovaní bratia Joseph a Etienn Montgolfierovci. V roku 1783 totiž zostrojili prvý jednoduchý teplovzdušný balón. Jeho prvými pasažiermi boli ovca, kačka a kohút a vo vzduchu strávili asi 8 minút. Keď sa v zdraví vrátili na zem bolo jasné, že živé bytosti dokážu prežiť v určitej výške, a tak si let mohli vyskúšať aj ľudia.

Spoznávajte krásy prírody z teplovzdušného balóna

Prvý balón s ľudskou posádkou vzlietol v polovici októbra roku 1783. Z kráľovského dvora Ľudovíta XVI. sa tento vynález šíril ďalej do sveta, jeho potenciál podchytili aj v Amerike. Prvé lety balónom sa uskutočnili v USA, konkrétne v Baltimore v roku 1784, a o chlp tak predbehli Philadelphiu. Prvý let v rámci USA absolvoval 13 ročný chlapec, ktorého balón vyniesol do výšky cca 60 metrov. Dnes, po viac ako 230 rokoch, je let balónom celkom bežný, avšak absolútne jedinečný a nezabudnuteľný zážitok pre každého, kto takýto let ešte neabsolvoval.

Na akom princípe funguje teplovzdušný balón

Teplovzdušný balón funguje na jednoduchom princípe, ktorý vychádza z fyzikálnych vlastností vzduchu – studený vzduch je ťažší ako horúci. Studený vzduch má teda vyššiu hustotu ako teplý. V praxi to znamená, že ak je balón naplnený teplým vzduchom, dokáže vzlietnuť, pretože teplý vzduch stúpa nahor. Kým je vzduch v balóne dostatočne horúci, balón sám neklesne, a to ani v prípade, že má niekoľko člennú posádku. Pri klesaní sa necháva vzduch ochladiť alebo sa použije vypúšťací ventil.

Prečo balón lieta? Dočítate sa na Letecké Zážitky.sk

Let balónom v Leteckých Zážitkoch ako zážitkový darček

V našich balónoch by ste vrecia s pieskom hľadali zbytočne, tie sa používajú pri plynových balónoch, ktoré sa plnia plynmi ľahšími než vzduch. Tie sú už však dnes skôr raritou. U nás, ako aj vo svete, sa už využívajú takmer výlučne teplovzdušné balóny, ktoré stúpajú ohrevom vzduchu, ktorý sa v nich nachádza.

To, koľko ľudí teplovzdušný balón unesie závisí najmä na objeme obalu (balónu) a teploty vonkajšieho vzduchu. Rovnaký balón má v zime vyššiu nosnosť ako v lete. Balón s obalom o objeme 2 200 m3 postačí pre 2 – 3 osoby, pri objeme 10 000 m3 môže vzlietnuť až 16 ľudí a k tomu ešte pilot. Vyrábajú sa aj balóny s obrovským objemom, častokrát až 18 500 m3, ktoré odvezú až 32 pasažierov + pilota. Takéto balóny sú však skôr výnimkou a prevádzkuje ich iba málo spoločností po svete. My uprednostňujeme menšie balóny do 8 pasažierov, koniec koncov, aká by to bola romantika vo vzduchu, keby s vami letelo ďalších 30 ľudí.

Vyhliadkový let balónom je relax aj adrenalín zároveň.

Zaujímavosťou je, že miesto pristátia balóna vopred nikdy nevieme. Dá sa určiť iba približne podľa smeru a intenzity vetra. To, kde balón pristane určí až pilot priamo počas letu. Počas celej doby letu je balón sledovaný sprievodným vozidlom, ktoré príde na miesto pristátia a odvezie pasažierov späť na miesto štartu, kde majú svoje autá.

V našej ponuke máme pripravený
Vyhliadkový let balónom ako najekonomickejšiu variantu letu určenú najmä pre jednotlivcov, prípadne ako darček pre jednu/dve osoby. V takomto prípade poletí obdarovaný s ďalšími pasažiermi, ktorí majú zakúpený rovnaký let ako on. Druhou, obľúbenejšou, no zároveň nákladnejšou variantou je Súkromný let balónom, kde poletí iba pilot, vy a vaši blízki. Balón je vyhradený iba pre vás, máte teda počas celej doby svoje súkromie. Zásnubný let balónom bližšie predstavovať netreba, názov hovorí sám za seba.

Zásnubný let balónom pre dve osoby je ideálny romantický zážitkový darček.

Veľkí dobrodruhovia a milovníci vysokohorských štítov by ale určite mali aspoň raz za život vyskúšať Expedičný prelet Vysokých Tatier. Špeciálny 2-3 hodiny trvajúci let ponad vrcholy Tatier, ktorý je kvôli vzdušným prúdom a poveternostnej situácii možný výlučne iba v zimných mesiacoch.

Skúsili ste už niekedy let balónom? Ako sa vám tento zážitok páčil? Ktorý z ponúkaných letov vás najviac láka? Budeme sa tešiť na vaše odpovede v komentároch na našej Facebook stránke Letecké Zážitky.sk.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *